Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Lądku - witamy na naszej stronie internetowej::„Jesteśmy szkołą, która swoje działanie opiera na wartościach: mądrość, prawda, odpowiedzialność. Kształcimy uczniów zapewniając wszechstronny rozwój w przekonaniu, że potrafią sprostać wyzwaniom przyszłości”

Archiwum - Aktualności

06 grudnia 2013 20:42

Mikołajki

Najczęściej wchodzi potajemnie przez okno albo wrzuca podarki przez komin, czasem pozostawia też kolorowe prezenty pod poduszką, napycha nimi skarpety, wkłada je do pozostawionych przy łóżku dziecięcych bucików.
Przez cały rok skrupulatnie notuje imiona grzecznych dzieci, by im potem wręczyć wymarzone prezenty. Urwisom pozostawia w kącie rózgę.
Lubi pojawiać się śnieżną nocą z piątego na szóstego grudnia, a także w wigilijny wieczór…
O kim mowa? Oczywiście o świętym Mikołaju!


Do naszej szkoły też zawitał ten dobroduszny staruszek z białą brodą. W asyście członków Samorządu Szkolnego 6 grudnia odwiedził wszystkich uczniów oraz nauczycieli szkoły, składając im życzenia i obdarowując słodkimi podarunkami.


 Na cześć świętego Mikołaja ludzie prawie na całym świecie obchodzą mikołajki. A skąd wziął się ten miły zwyczaj?

Wzorujemy się na postaci biskupa pochodzącego z III wieku. Święty Mikołaj urodził się w Licji w Azji Mniejszej około roku 280. Już za młodu odznaczał się pobożnością. Po śmierci rodziców cały odziedziczony majątek Mikołaj przeznaczył na pomoc biednym i potrzebującym. Jak głosi legenda dary podsuwał anonimowo stąd pochodzi tradycja podkładania prezentów pod poduszkę. Mimo wyświęcenia na biskupa Miry pozostał człowiekiem niezwykle skromnym, wszystkie posiadane dobra rozdawał biednym. Zmarł 6 grudnia około 345 roku.

Znana nam wszystkim postać grubaska z białą  brodą i w czerwonym ubraniu, który podróżuje w saniach zaprzęgniętych w renifery, została wykreowana w latach 20. XX wieku.

 

Przeczytano: 1868 razy. Wydrukuj|Do góry

Mikołajki