Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Lądku - witamy na naszej stronie internetowej::„Jesteśmy szkołą, która swoje działanie opiera na wartościach: mądrość, prawda, odpowiedzialność. Kształcimy uczniów zapewniając wszechstronny rozwój w przekonaniu, że potrafią sprostać wyzwaniom przyszłości”

VI Innowacja pedagogiczna

06 marca 2020 18:04 | VI Innowacja pedagogiczna

TEATR Z ŁYŻKI


Dzieci w młodszym wieku szkolnym mają naturalną skłonność do teatralizacji swoich zachowań. Przyglądając się ich zabawom, można zaobserwować, jak wcielają się w role księżniczek, nauczycielek, mam, sprzedawczyń w sklepie, strażaków, policjantów, kierowców samochodów itp. Same wymyślają dialogi, dobierają rekwizyty, często imitujące jakieś przedmioty. Organizują takie zabawy na podstawie swoich indywidualnych obserwacji, ale także np. bazują na historiach, które usłyszały w bajkach i baśniach. Często wystarczą elementy proste, symboliczne, a pomagające świetnie wejść w rolę. Jest to niezwykle piękne i pożądane zjawisko rozwojowe.


Drewniana łyżka nazywana potocznie kopystką, skrawki materiałów, kawałki krepy, paski bibuły, resztki kolorowej włóczki, plastelina, flamastry. Jednym słowem wszystko to, czego potrzebują sprawne dłonie i młody umysł, by stworzyć bajkowego bohatera. Postać barwną, kolorową, jedyną i niepowtarzalną.


Tacy właśnie bohaterowie powstali w piątkowy poranek, dnia 6 marca, dzięki trzecioklasistom, zainspirowanym  wierszem J.Jałowiec pt.”Teatr z łyżki”.


 „Jeśli drewnianej łyżce
dasz koronę ze srebra,
będzie z łyżki król dostojny.
Jeśli drewnianej łyżce
przypniesz długie warkocze,
to będzie królewna.
Jeśli przykleisz
do łyżki wióry,
takie ze strugania deski,
to z łyżki będzie
groźny smok wawelski.

Jeśli ozdobisz łyżkę
odrobiną wełny,
to będzie baran
siarki pełny.
Jeśli dasz drewnianej łyżce
miecz wystrugany z patyka,
będziesz miał dzielnego
krakowskiego szewczyka.
Teraz poproś mamę, tatę i brata
do najpiękniejszego
teatru świata”.


Okazało się, że teatr można stworzyć ze wszystkiego i z niczego jednocześnie. Z drewnianej łyżki  można wyczarować wszystko:  księcia z bajki (dla niespełnionych w miłości), księżniczkę na wieży (dla dzielnych rycerzy), rycerza w zbroi (który niczego się nie boi), królewską parę (w szatach na miarę) i stworzyć teatr, taki prawdziwy, własny, kukiełkowy.

 

I w ten oto sposób udało się przygotować kilka improwizowanych scenek z bardzo ciekawymi fabułami. Publiczność zaś była zachwycona i rozbawiona  tym, co widziała na scenie.

 

Dzieci mają mnóstwo pięknych pomysłów, które można wykorzystać. Tylko trzeba im na to pozwolić, na miarę ich możliwości, doceniając wkład pracy i ich samodzielność. Praca nad takim przedstawieniem, gdzie są zaangażowane w każdy etap jego tworzenia, stanowi dla najmłodszych wielkie przeżycie i niezapomnianą wspólną przygodę.

Przeczytano: 304 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: