Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Lądku - witamy na naszej stronie internetowej::„Jesteśmy szkołą, która swoje działanie opiera na wartościach: mądrość, prawda, odpowiedzialność. Kształcimy uczniów zapewniając wszechstronny rozwój w przekonaniu, że potrafią sprostać wyzwaniom przyszłości”

IV Innowacja pedagogiczna

26 lutego 2017 17:06 | IV Innowacja pedagogiczna

PIERWSZAKOZAURY W AKCJI

Bardzo, bardzo dawno temu wiecie czy nie wiecie

Strasznie grozne dinozaury żyły na tym świecie.


65 milionów lat temu dinozaury nagle zniknęły z naszej planety. Naukowcy nadal próbują rozszyfrować przyczyny tej zagadki. Niektórzy badacze twierdzą, że doszło do potężnych wybuchów wulkanów, które wraz z lawą uwolniły ogromną chmurę popiołów i pyłów. Miałaby ona całkiem przesłonić słońce, czego nie mogłyby przeżyć ani rośliny, ani dinozaury. Są opinie, że zagłada przyszła z kosmosu. W kulę ziemską miałby uderzyć deszcz komet albo rozbić się ogromny meteoryt, co miałoby wywołać pożary, wzniecić chmury dymu i kurzu oraz doprowadzić do zmian klimatu. Możliwe jest również, że dinozaury nie wytrzymały zbyt gwałtownych zmian temperatury i że mogły je przeżyć tylko drobne ssaki. Dinozaury, bowiem nie były przystosowane do zbyt dużych i częstych wahań temperatury. Na ziemi zdarzały się wtedy długie okresy surowych zim i upalnych lat i dinozaurom mogło zabraknąć pożywienia. Niektórzy uważają, że dinozaury otruły się wraz z pojawieniem się pierwszych roślin trujących. (Fragment książki E. Beaumont, ,,Dinozaury
 i prehistoria. Świat w obrazkach”, wyd. Olesiejuk, Ożarów Mazowiecki 2012).

                W klasie pierwszej zrealizowano cykl lekcji na temat życia dinozaurów. Uczniowie zainteresowani tematyką lekcji wraz z wychowawczynią gromadzili niezbędne ,materiały, poszukiwali wiadomości w książkach, w Internecie. Zorganizowali w klasie wspaniałą kolekcję dinozaurów. Lekcje urozmaicone były zabawami z  wykorzystaniem dinozaurów, zabawami ruchowymi, śpiewem piosenek o dinozaurach. Bardzo ważna dla uczniów była twórczość plastyczna, podczas której powstały niepowtarzalne prace - były to oczywiście dinozaury. Do pracy twórczej wykorzystano różnego rodzaju odpady. Pomysłowość uczniów zadziwiła wychowawczynię i rodziców, którzy z przyjemnością wchodzą do klasy, aby podziwiać wytwory ich pociech. Powstałym dinozaurom uczniowie nadali imiona i wstawili do klasowej kolekcji.

Osoby zainteresowane tematyką dinozaurów zapraszamy do oglądania kolekcji w Sali nr 11

Uczniowie kl. I z wychowawczynią Renatą Sobieraj

Przeczytano: 418 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: