Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Lądku - witamy na naszej stronie internetowej::„Jesteśmy szkołą, która swoje działanie opiera na wartościach: mądrość, prawda, odpowiedzialność. Kształcimy uczniów zapewniając wszechstronny rozwój w przekonaniu, że potrafią sprostać wyzwaniom przyszłości”

III Innowacja pedagogiczna

09 maja 2017 21:19 | III Innowacja pedagogiczna

ZDROWE SERCE
Serce  jest jednym z najważniejszych organów układu krwionośnego. Dzięki jego prawidłowemu funkcjonowaniu żyjemy. Serce można porównać do pompy, która powoduje, iż krew znajduje się w ciągłym ruchu. W ten sposób dostarcza tlen i substancje odżywcze do wszystkich narządów, a także usuwa zbędne i szkodliwe produkty.


By bliżej zgłębić powyższą tematykę „ambasadorzy długowieczności” gościli pielęgniarkę pracującą na co dzień w słupeckim szpitalu na oddziale chorób wewnętrznych studentkę p. Martę Rewers, która chętnie podzieliła się swoją wiedzą na ten temat.


Swoje wystąpienie zaczęła od narysowania rebusu, który został błyskawicznie rozwiązany – ZDROWE SERCE. Następnie omówiła w sposób przystępny dla trzecioklasistów jego budowę oraz schemat funkcjonowania, zwracając uwagę na:


prawą komorę serca odpowiedzialną za pompowanie krwi do płuc, w celu jej natlenienia,

lewą komorę odpowiadającą za pompowanie krwi do wszystkich narządów (transport tlenu

  oraz substancji odżywczych),

obecne w sercu zastawki, działające jak zawory, które zmuszają ruch krwi tylko w jednym

   kierunku.

przedsionek prawy (odpowiada za zbieranie krwi z całego organizmu, ale nie wliczając w to

   płuc),

przedsionek lewy.


Następnie uczniowie mieli okazję wcielić się w lekarzy i za pomocą stetoskopu posłuchać bicia serca swojego pacjenta, również po krótkim wysiłku fizycznym, by dostrzec różnice.


W końcowej części zajęć promotorzy zdrowia starali się wypisać jak najwięcej czynników sprzyjających sercu oraz niekorzystnie nań wpływających. Podsumowaniem zajęć była prezentacja niezwykle trafnych spostrzeżeń „ambasadorów długowieczności”.


Serce człowieka to cud natury zarówno pod względem funkcji jak i budowy. Pracuje bez przerwy całe życie. Zostało „zaprojektowane” do  aktywności w czystym środowisku.  „Nie lubi” siedzącego trybu życia. Także nie znosi trucizn z dymu tytoniowego ani nadmiaru cholesterolu czy cukru. Dlatego musimy szczególnie o nie dbać.

Przeczytano: 276 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: