Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Lądku - witamy na naszej stronie internetowej::„Jesteśmy szkołą, która swoje działanie opiera na wartościach: mądrość, prawda, odpowiedzialność. Kształcimy uczniów zapewniając wszechstronny rozwój w przekonaniu, że potrafią sprostać wyzwaniom przyszłości”

III Innowacja pedagogiczna

30 marca 2017 22:43 | III Innowacja pedagogiczna

ŚNIADANIE NA LEŚNEJ POLANIE
Czy to możliwe, że jedzenie pod gołym niebem smakuje lepiej niż posiłki spożywane pod dachem?

Któż inny nie odpowiedziałby dokładniej na to pytanie, niż „ambasadorzy długowieczności”, którzy zmęczeni zimą, w jeden z wiosennych poranków wyruszyli w plener Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego, by spożyć śniadanie na leśnej polanie.


Oczywiście wcześniej dokładnie przygotowali się do tej wyprawy poprzez sprawdzenie prognozy pogody w tym dniu, założenie odpowiedniego stroju, zabranie karimat, termosów z herbatą oraz smakowitego – zdrowego prowiantu. I wreszcie najbardziej wyczekiwany moment – spacer zaplanowaną trasą do leśnej stołówki. Po drodze nie mogło zabraknąć podziwiania oznak wiosny, spacerujących bocianów i żurawi, ćwierkających radośnie ptaków, majestatycznie pływających łabędzi, saren wynurzających się z zarośli czy wygrzewających się na piasku żab. Cóż, w takiej bajkowej scenerii pozostało tylko wspólne spożycie śniadania. A żeby się należycie rozlokować było trochę zamieszania, któremu towarzyszyło wiele pozytywnych emocji i niezwykła frajda.


Natomiast posiłek pod gołym niebem, chociaż skromny, smakował lepiej, wyśmieniciej niż ten pod dachem. Jedna tylko wskazówka dla rodziców, że na kolejną wyprawę potrzeba w związku z tym więcej prowiantu.


A co szczególnie przemawia za spożywaniem posiłków pod gołym niebem?:• Zwolnienie tempa
Jesteśmy zagonieni i zapracowani, więc coraz bardziej doceniamy tę ideę, która polega m.in. na zwolnieniu tempa życia.

• Blisko natury
Lubimy przebywać na łonie natury – ciągnie nas do niej szczególnie podczas ciepłych pór roku. Lubimy również spożywać posiłki w otoczeniu przyrody. Nie ulega wątpliwości, że zieleń działa na nas uspokajająco. Kontakt z naturą pozbawia zaś stresu.

• Poczucie przestrzeni
Uwielbiamy przestrzeń i kiedy mamy okazję uciekamy do niej – w góry, nad morze, do lasu. W pomieszczeniach czujemy się ograniczeni – odczuwamy to szczególnie wiosną i latem.

• Ciepło i słońce
Po długich jesiennych i zimowych miesiącach tęsknimy za ciepłem i słońcem. Na powietrzu spędzalibyśmy najchętniej całe dnie – dotyczy to również czasu przeznaczonego na posiłki.

• Pobudzenie apetytu
Przebywanie na powietrzu pobudza apetyt – szczególnie, jeżeli towarzyszą temu różne aktywności fizyczne.

• Potrzeba zmiany
Czasem tęsknimy za zmianą w naszym jadłospisie. Chętnie sięgamy wówczas po proste przekąski i nieskomplikowane dania.

• Jedzenie rękoma
Na powietrzu często spożywamy różne smakołyki rękoma. To bardzo naturalne (niemal pierwotne) zachowanie, za którym czasem tęsknimy jedząc z pomocą sztućców. Pikniki i inne posiłki w plenerze to świetna okazja, aby choć na chwilę zapomnieć o nożu i widelcu.

• Tęsknota za zwyczajnością
Czasem tęsknimy za tym, aby zjeść posiłek nie przy stole, ale w prostszy i zwyczajniejszy sposób – siedząc na trawie, kocu lub na piasku. Cieszymy się, jeżeli mamy taką możliwość w plenerze i chętnie z niej korzystamy.

• Pobudzenie kreatywności
Przygotowanie posiłku na powietrzu wymaga pomysłowości i dobrej organizacji – wielu z nas traktuje to jako wyzwanie oraz ćwiczenie kreatywności. Trzeba przyrządzić jedzenie, zorganizować transport i miejsca do siedzenia – wielu osobom takie zadania sprawiają ogromną frajdę.

• Zmysłowa przyjemność
Jedzenie na powietrzu to czysta zmysłowa przyjemność – dla oczu (na które działa uroda potraw oraz zieleń otoczenia), dla smaku (pobudzanego przez różne smakołyki), dla powonienia (nieobojętnego na zapachy posiłku oraz natury), dla słuchu (reagującego na śpiew ptaków i odgłosy owadów), a także dla dotyku (dzięki jedzeniu rękoma – bez pomocy sztućców).


POZOSTAJE TYLKO ZAPROSIĆ WSZYSTKICH NA WSPÓLNY POSIŁEK NA ŁONIE NATURY.

Przeczytano: 344 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: