Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Lądku - witamy na naszej stronie internetowej::„Jesteśmy szkołą, która swoje działanie opiera na wartościach: mądrość, prawda, odpowiedzialność. Kształcimy uczniów zapewniając wszechstronny rozwój w przekonaniu, że potrafią sprostać wyzwaniom przyszłości”

III Innowacja pedagogiczna

09 marca 2017 18:11 | III Innowacja pedagogiczna

BY DŁUŻEJ CIESZYĆ SIĘ ŻYCIEM WYSTARCZY MIEĆ ... „Wybierz pracę, którą kochasz, a nie będziesz musiał pracować nawet przez jeden dzień w swoim życiu”.

Konfucjusz


Promotorzy zdrowia w swych poszukiwaniach recept na długowieczność odkryli niezmiernie ważny czynnik, dzięki któremu można dłużej zachować sprawność umysłową oraz cieszyć się zdrowiem. Co to takiego?


To właśnie to coś, co ich zdaniem:

„bardzo się lubi”, „zainteresowanie kogoś, w co bardzo się angażuje i chce to robić i daje mu to radość i szczęście”, „coś, co człowiek lubi i się tym zajmuje”, „to coś, bez którego świat byłby nudny i ponury, dlatego każdy interesuje się czymś innym”, „jakaś ulubiona praca człowieka, np. sport…”, „przyjemność i marzenie”, „coś, co bardzo lubimy robić”, „to coś, co sprawia nam wielką przyjemność i radość”, „to inaczej hobby”, „zainteresowanie człowieka, które bardzo lubi wykonywać”, „to coś, czym się interesujemy, co nas ciekawi, co lubimy.”


Okazuje się, żeby żyć dłużej wystarczy mieć pasję, co powyżej trafnie zdefiniowali trzecioklasiści.

Naukowcy coraz częściej udowadniają, że posiadanie pasji ma znaczący wpływ na długość oraz jakość życia. A jej rodzajów może być całe mnóstwo. Najważniejsze, by wykonywać określone czynności w skupieniu i czerpać z nich przyjemność. Zaznaczają również, że wpływ na wydłużenie życia mają przede wszystkim te zajęcia, które są wykonywane regularnie i z zaangażowaniem. Do takich należy chociażby uprawianie przydomowego ogródka, jazda na rowerze, wykonywanie robótek ręcznych czy fotografia.


A co pasjonuje najmłodszych i jakie z tego czerpią korzyści? Ilu uczniów, tyle zainteresowań. Każdy z nich miał okazję zaprezentować się na klasowym forum, opowiedzieć o tym, co daje mu energię i siłę do działania oraz pokazać swoje kolekcje. Tematyka głównie krążyła wśród różnych dziedzin sportu: karate, taniec, piłka nożna, bieganie, jak i kolekcjonowanie różnych skarbów, robienie biżuterii, harcerstwo, śpiew, śledzenie życia sławnych ludzi.


Przyszedł również czas na interpretację efektów swoich pasji, które każdy uczestnik zajęć zapisał na małych karteczkach. Wśród nich znalazły się: „poprawia kondycję fizyczną, daje radość”, „daje radość i szczęście”, „wykazanie się, energią, kondycją, lepszymi wynikami”, „radość i ładny głos”, „radość, zabawę i wiedzę”, „radość i satysfakcję.”


Na pasję nigdy nie jest za późno, a nauka obsługi aparatu fotograficznego czy haftowania może wydłużyć życie. Tej drugiej umiejętności chętnie spróbowali trzecioklasiści i niektórych pochłonęła bez reszty. Jednak wyszywanie jest czasochłonne, ale części młodym artystom udało się już przejść pierwszą próbę. Teraz czas na bardziej skomplikowane wzory.


Posiadanie pasji to nie tylko dobry humor i poprawa pamięci. Poświęcanie czasu na ulubione czynności oraz nauka nowych rzeczy mają niesamowity wpływ na organizm. Poprawiają samopoczucie, a zatem pomagają w produkcji endorfin.


Długowieczni seniorzy nierzadko podkreślają, że swój wiek zawdzięczają temu, że wciąż coś robią – nie siedzą w jednym miejscu, korzystają z ruchu i świeżego powietrza, dbają, by spędzać czas aktywnie. Ważne, by nie poddać się niechęci. Łatwo spędzić cały dzień w fotelu, oglądając telewizję, ale niestety nie można czerpać z tej czynności żadnych korzyści dla siebie. Wówczas złe samopoczucie i problemy zdrowotne tylko się pogłębiają.


Dlatego nigdy nie jest za późno na odszukanie w sobie pasji. Wystarczy rozejrzeć się wokół siebie i zająć czymś ciekawym, nowym i frapującym.

 

 

Przeczytano: 316 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: