Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Lądku - witamy na naszej stronie internetowej::„Jesteśmy szkołą, która swoje działanie opiera na wartościach: mądrość, prawda, odpowiedzialność. Kształcimy uczniów zapewniając wszechstronny rozwój w przekonaniu, że potrafią sprostać wyzwaniom przyszłości”

II Innowacja pedagogiczna

16 marca 2016 22:03 | II Innowacja pedagogiczna

ZWYCZAJE WIELKANOCNE

Święta Wielkanocne, to wyjątkowy czas, w którym obrzędy religijne, tradycja ludowa i świat przyrody splatają się w jedno.

 

Uczniowie klasy I A przez kilka kolejnych zajęć starali się dowiedzieć jakie symbole i tradycje związane są z tymi świętami. Korzystali z różnych źródeł informacji, między innymi z Internetu oraz wybrali się na pocztę w Lądku.

 

Celem cyklu zajęć było:

- zapoznanie dzieci z symbolami wielkanocnymi,

- rozwijanie umiejętności czytania,

- obserwacje przyrodnicze,

- nabywanie umiejętności korzystania z różnych źródeł informacji,

- rozwijanie zainteresowań obsługą komputera poprzez wykorzystanie Internetu,

- zapoznanie się z drogą listu od nadawcy do odbiorcy,

- wzmacnianie więzi emocjonalnej z rodziną.

 

Na zajęciach komputerowych w wyszukiwarce Google wpisywali hasło Wielkanoc i przeglądali strony związane z symboliką świąt. Mieli również możliwość wykonania kilku kolorowanek wielkanocnych, korzystając ze strony www.kolorowankionline.pl.

 

Jednym z symboli tych świąt jest piękna „zielona trawa”, która nie tylko zdobi wielkanocny stół, ale jest również symbolem rodzącego się życia. Najczęściej wysiewa się: owies, pszenicę, żyto. Dzieci założyły swoją hodowlę, samodzielnie wysiewały zboże do doniczek, obserwowały wzrost roślin. Efekty pracy były imponujące.

 

Do zielonej trawki pięknie pasuje wielkanocny kurczaczek wykonany z papieru. Jest on również symbolem nowego, odradzającego się życia.

 

Jednym z najstarszych zwyczajów jest zdobienie jajek. W zależności od techniki zdobienia mamy: pisanki, kraszanki, rysowanki, naklejanki… Na zajęciach nie mogło zabraknąć tego elementu. Dzieci pracując w grupach miały do dyspozycji jajka styropianowe, które ozdabiały kolorowymi cekinami.

 

Jest jeszcze jeden symbol budzący wiele pozytywnych emocji zwłaszcza wśród dzieci. Mowa oczywiście o zajączku, który przynosi prezenty. Wszystkie dzieci czekają na niego z niecierpliwością…

 

Nieodłącznym elementem świąt są życzenia. Można je składać w różny sposób, np. osobiście, przez telefon, przez Internet ale również wysyłając przepiękne świąteczne kartki. Aby dowiedzieć się co należy zrobić, żeby taka kartka dotarła do adresata uczniowie wybrali się z wizytą na pocztę w Lądku.

 

Na stole pisanki tęczą malowane.

Wśród zieleni trawy – cukrowy baranek.

Bazie w wazoniku, ciasta i wędliny.

Wielkanoc – i wielkie spotkanie rodziny”.

Przeczytano: 591 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: