Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Lądku - witamy na naszej stronie internetowej::„Jesteśmy szkołą, która swoje działanie opiera na wartościach: mądrość, prawda, odpowiedzialność. Kształcimy uczniów zapewniając wszechstronny rozwój w przekonaniu, że potrafią sprostać wyzwaniom przyszłości”

Innowacja pedagogiczna

03 czerwca 2015 16:00 | Innowacja pedagogiczna

SPOTKANIE ZWIERZĄT NA ŁĄCE

 

     We wtorkowe przedpołudnie niebiescy, zieloni, pomarańczowi, różowi – pierwszoklasiści podzieleni na kolorowe grupy udali się na łąkę. Pierwszym zadaniem było dokonanie obserwacji i na barwnych kartkach wypisanie nazw zaobserwowanych zwierząt łąkowych. Nie było z tym problemu. Przy prezentacji pojawiły się: motyle, mrówki, żuki, bociany, kaczki, sarny, ważki, pająki, pszczoły, żaby, ślimaki, biedronki, trzmiele, skowronki, jaskółki, bażanty. Następnym krokiem było wcielenie się w rolę zwierząt i przedstawienie za pomocą scenek dramowych spotkań na łące ( O czym rozmawiały?, Jak się zachowywały?, Czym się zajmowały?). Na początku było trochę tremy, ale szybko minęła i ułożone dialogi zmieniały się w wesołe improwizacje. Końcowym zadaniem były zabawy pantomimiczne wyrażające niepokój zwierząt – strach przed kimś nowym, który pojawił się na łące – przed człowiekiem i towarzyszącemu mu hałaśliwymi maszynami, samochodami, warczącymi traktorami, okrzykami.

 

Musimy pamiętać, że łąka to dom dla wielu zwierząt i racjonalnie nią gospodarować.

Po powrocie do klasy każda z grup za pomocą ekspresji plastycznej przedstawiła zapamiętane widoki.

 

Spotkanie na łące zachęciło do refleksji najmłodszych nad własnym postępowaniem, rozbudziło zainteresowanie jej pięknem, którym należy się cieszyć i podziwiać, a nie niszczyć dla bezmyślnej zabawy czy chwilowej zachcianki.


Przeczytano: 1038 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: