Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Lądku - witamy na naszej stronie internetowej::„Jesteśmy szkołą, która swoje działanie opiera na wartościach: mądrość, prawda, odpowiedzialność. Kształcimy uczniów zapewniając wszechstronny rozwój w przekonaniu, że potrafią sprostać wyzwaniom przyszłości”

Innowacja pedagogiczna

10 maja 2015 21:05 | Innowacja pedagogiczna

WIELKIE TO MOZOŁY, NIM MIÓD ZBIORĄ PSZCZOŁY

     

      Mieli okazję się o tym przekonać pierwszoklasiści, uczestnicząc 8 maja „na żywo”w spotkaniu z pszczelarzem w miejscu jego pracy, czyli – pasiece.


      Zajęcia w terenie poprzedzone były obejrzeniem „Filmu o pszczołach”, zgromadzeniem informacji z różnych źródeł na temat życia tych niezwykle pożytecznych owadów. Wyposażeni w podstawy teoretyczne ruszyli, by doświadczyć osobiście trudu pracy pszczelarza i przyjrzeć się życiu pszczół.


      Doświadczony pszczelarz p. Łukasz Gunicki zapoznał młodych przyrodników ze składem rodziny pszczelej, rolą matki – królowej, trutni oraz pszczół robotnic, które wykonują wszystkie prace niezbędne do bytowania rodziny w kolejności, która łączy się z ich wiekiem, a to:

▪ wychów czerwiu,

▪ budowa plastrów,

▪ czyszczenie komórek w plastrach i ich naprawa,

▪ polerowanie i powlekanie komórek śliną, przed składaniem w nich

   jajeczek przez matkę,

▪ obrona gniazda-rola pszczół strażniczek.


     Przedstawił wiele ciekawostek z życia pszczół, odżywiania się rodzin pszczelich i ich dokarmiania, pokazał królową w rodzinie oznaczoną zielonym numerkiem, budowę ula, omówił źródła pożytków pszczelich oraz rodzaje miodu:

-miód rzepakowy,

-miód akacjowy,

-miód nektarowo-spadziowy,

-miód gryczany,

-miód lipowy,

    -miód wielokwiatowy.


     Najwięcej emocji wzbudziła wystawa pszczelarska w pobliżu pasieki i próba własnych sił – praktycznych działań pszczelarza: wykręcanie miodu w miodarce, oczyszczanie ramek, dmuchanie podkurzaczem oraz obserwacja pracy pszczół zamkniętych w szklanej ramce.


SKŁADAMY SERDECZNE PODZIĘKOWANIE WŁAŚCICIELOWI GOSPODARSTWA PASIECZNEGO P. ŁUKASZOWI GUNICKIEMU ZA PRZEDSTAWIENIE W CIEKAWY, POMYSŁOWY I ATRAKCYJNY SPOSÓB ŻYCIA PSZCZÓŁ W ICH NATURALNYM ŚRODOWISKU.


JESTEŚMY WDZIĘCZNI ZA PRZEKAZANĄ WIEDZĘ I OGROM WRAŻEŃ WYNIESIONYCH Z POBYTU W GOSPODARSTWIE PSZCZELARSKIM.

 

Uczniowie klasy I A wraz z wychowawcą p. Marzeną Jurgą

Przeczytano: 1238 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: