Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Lądku - witamy na naszej stronie internetowej::„Jesteśmy szkołą, która swoje działanie opiera na wartościach: mądrość, prawda, odpowiedzialność. Kształcimy uczniów zapewniając wszechstronny rozwój w przekonaniu, że potrafią sprostać wyzwaniom przyszłości”

Innowacja pedagogiczna

13 marca 2015 16:06 | Innowacja pedagogiczna

JAK HAŁAS I CISZA ODDZIAŁUJĄ NA LUDZI?

     Przekonali się o tym pierwszoklasiści, uczestnicząc w kilku ćwiczeniach, sami doświadczając, przeżywając określone sytuacje, bawiąc się w pracowników agencji reklamowej sondującej opinie na temat ciszy i hałasu.


     Ważnym krokiem było poznanie samego zjawiska hałasu, mechanizmów nim rządzących, poziomu natężenia w różnych okolicznościach, szkodliwości dla naszego organizmu oraz sposobów radzenia sobie z nim.


     Potem przyszedł czas na zabawy i eksperymenty. Jedną z nich było rozpoznawanie różnego rodzaju dźwięków, np. : szum morza, odgłos robota kuchennego, szelest liści, ruch uliczny itp. Niektóre z nich były dla dzieci przyjemne dla ucha, a inne nie.


     Najbardziej podobała się muzyka relaksacyjna, podczas której niejednemu pewno udało się zdrzemnąć.


     Każdy miał również do wykonania kartę pracy (grupowanie sytuacji, wyrazów) związanych z ciszą i hałasem oraz dopasowywanie wyrazów twarzy symbolizujących uczucia. Uczniowie określali swoje emocje oraz sporządzili wywiady z rodzicami i dziadkami. Efektem było zebranie danych: 52 osoby opowiedziały się, że zdecydowanie czują się szczęśliwe w ciszy i tyle samo, że są smutni, gdy jest hałas.


     Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się odgrywanie scenek dramowch prezentujących ciszę i hałas, np.: zabawy na podwórku, malowanie obrazu w plenerze, zbieranie jagód w lesie, wypoczynek na hamaku, orka, piknik itp.


     Na końcu wyruszyliśmy na krótki spacer w poszukiwaniu ciszy i hałasu. Nie usłyszeliśmy odgłosów pracujących maszyn, zgiełku ulicznego, wycia alarmów. Jedynie przejeżdżające samochody wydawały najgłośniejsze dźwięki, no i oczywiście szkoła.


     Mamy szczęście, że mieszkamy na wsi i nie jesteśmy aż tak bardzo narażeni na hałas. Mogliśmy za to podziwiać śpiew ptaków, które powoli do nas wracają.


     Niemniej jednak musimy pamiętać, że należy dbać o zdrowie swoje i innych, walcząc z hałasem, ograniczając go, jak tylko się da.


     Hałas – to niewidzialny wróg. Uszkadza słuch i może doprowadzić do jego utraty. Ponadto obniża precyzję ruchów, zmniejsza wydolność psychiczną, szybciej następuje zmęczenie, powoduje apatię, uczucie niepokoju, bezsenność, obniża sprawność intelektualną, utrudnia skupienie uwagi, a nawet wyzwala agresję.

Przeczytano: 902 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: