Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Lądku - witamy na naszej stronie internetowej::„Jesteśmy szkołą, która swoje działanie opiera na wartościach: mądrość, prawda, odpowiedzialność. Kształcimy uczniów zapewniając wszechstronny rozwój w przekonaniu, że potrafią sprostać wyzwaniom przyszłości”

Innowacja pedagogiczna

30 listopada 2014 13:23 | Innowacja pedagogiczna

JAK MOŻEMY POMÓC ZWIERZĘTOM PRZETRWAĆ ZIMĘ?

 

 

 

 

Późna jesień oraz zima to szczególnie trudny czas w egzystencji zwierząt. Część z nich emigruje, uciekając przed głodem i chłodem, inne zapadają w sen zimowy lub hibernację, do minimum ograniczając swoją aktywność. Są wreszcie takie, które pozostają aktywne, chociaż drastycznie zmieniają dietę lub tryb życia. Dzikie zwierzęta mają swoje naturalne sposoby przetrwania tego trudnego okresu, a zwierzęta domowe? Mimo iż ich sierść zimą staje się grubsza i gęstsza, zmniejszają aktywność fizyczną

 

i szukają  zacisznych miejsc, gdzie nie będzie wiało i padało.  Mróz, silne wiatry, obfite opady śniegu powodują, że zagrożenie to drastycznie wzrasta. Skazane na chłód, nierzadko miejscem ich życia jest rozpadająca się buda lub kawałek gołego betonu…

 

Gdy my korzystamy z uroków zimy, one walczą o przetrwanie.

 

Z problemem zmierzyli się uczniowie klasy IA, którzy pod kierunkiem wychowawczyni p. Marzeny Jurgi szukali sposobów na jego rozwiązanie.

 

Posłużono się w tym celu „jarmarkiem pomysłów oraz promyczkowym uszeregowaniem” (metodami aktywizujących z grupy tworzenia i definiowania pojęć). Pojęcia stanowią podstawową jednostkę organizującą logiczne myślenie i porozumiewanie się ludzi. Wyróżnienie cech istotnych – pozwala na zdefiniowanie i odróżnienie jednych pojęć od drugich.

 

Pierwszoklasiści pracowali w kolorowych grupach i znakomicie się spisali. Oto niektóre samodzielnie przez nich opracowane pomysły:

 

 

 

♣ Budowa karmnika dla ptaków.

 

♣ Systematyczne uzupełnianie karmnika właściwym pokarmem.

 

♣ Uzupełnianie paśnika sianem oraz solą.

 

♣ Budowa solidnej budy dla psa.

 

♣ Ocieplanie bud już istniejących.

 

 

 

Czy dokarmianie zwierzyny leśnej jest konieczne?

 

Zdania są podzielone nawet wśród specjalistów – są zarówno zwolennicy jak i przeciwnicy dokarmiania. Należy pamiętać, że wykładając karmę pomagamy zwierzętom przetrwać najtrudniejszy okres, kiedy pokarm naturalny jest trudno dostępny i jest go mniej. Karma dostarczana zwierzynie jest tylko uzupełnieniem codziennej diety, nie zaś jej podstawą.

 

 

 

Zachęcamy rodziców, aby swoją postawą dawali przykład dzieciom i innym dorosłym, aby los zwierząt, nawet tych błąkających się po ulicach nie był nikomu obojętny. Nie wolno nam o tym zapominać. Czasami wystarczy karmnik wypełniony ziarnami, kawałek słoninki, paśnik pełen siana, czy telefon do schroniska, a z pewnością pomożemy im przetrwać tę porę roku.


Przeczytano: 866 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: