Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Lądku
http://spladek.pl

25 czerwca 2015 17:09 | Innowacja pedagogiczna

TUŻ PRZED WAKACJAMI - RAJD PIESZY "NADWARCIAŃSKIM SZLAKIEM"

   Na wymarzoną pogodę na pieszy rajd przyszło pierwszakom czekać aż do ostatniego dzwonka, ale było warto. Młodzi przyrodnicy wraz z wychowawcą p. Marzeną Jurgą 25 czerwca wyruszyli na, już od dawna planowany, rajd pieszy „Nadwarciańskim szlakiem”.

  

   Trasa wędrówki prowadziła przez lądkowski rynek, dalej drogą tuż przy kościele, a później polnymi dróżami wśród łąk i pól. Trochę się tu zmieniło od ostatnich odwiedzin tego terenu. Barwne łąki zamieniły się w wysychające, pachnące sianko, a pasy zielonych pól w dojrzewające łany zbóż, rzepaków, a gdzie niegdzie barwne makowo – chabrowe wstążki. W oddali spacerowały wdzięcznie czaple, bociany, a ze zbóż wychylała się sarenka. Słychać było szum zarośli, piękne ptasie głosy, a i wdzięczne żabie kumkanie. Były tez widoki napawające smutkiem: martwe ptaki, szkielet zwierzęcia – prawdopodobnie sarny i mnóstwo wyrwanych piór – bociana lub czapli. Ten widok wprawił wszystkich w osłupienie. Co też tu mogło się wydarzyć? Hipotez było wiele,  rozgorzała dyskusja, ale trzeba było ruszyć w dalszą drogę, która zawiodła nas nad starorzecze tzw. „Misywie”. Kiedyś pełne wody po brzegi, a dziś z niskim poziomem, że suchą stopą można przejść na drugi brzeg. Ale my ruszyliśmy w przeciwną stronę – na przystań dla jachtów i łodzi „Marina”, gdzie na ukojenie trudów podróży czekała słodka niespodzianka w „Lawendowej werandzie”. Czuliśmy się już jak na wakacjach. Zasiedliśmy nawet w Aquariusie, ale niestety nie popłynęliśmy, bo czas było wracać do szkoły. Ale po wakacjach z pewnością tu wrócimy, bo już planujemy kolejny rajd.

 

   Innowacja pedagogiczna „Spotkania z przyrodą nadwarciańskim szlakiem” dobiegła końca, ale nie oznacza to końca przyrodniczych projektów.

 

   Serdecznie dziękuję wszystkim rodzicom, opiekunom prawnych za aktywny udział w przedsięwzięciu, za pozytywne, pełne serdeczności  opinie wyrażone w ankiecie ewaluacyjnej, a także ciekawe pomysły do realizacji w przyszłym roku szkolnym. Na pewno z nich skorzystamy.

 

   Życzę udanych wakacji wśród przyrody i w zgodzie z nią. ☺

Zdjęcia: