Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Lądku
http://spladek.pl

19 maja 2015 21:07 | Innowacja pedagogiczna

CZY WIATR MOŻNA WYKORZYSTAĆ?

 

      Z odpowiedzią na to pytanie próbowali się zmierzyć młodzi przyrodnicy, wykorzystując własne doświadczenia oraz wyniki przeprowadzonych obserwacji.


      Pracowali w trzech, losowo dobranych zespołach, a każdy z nich wymyślił swoją nazwę: „Pajączki”, „Błyskawice”, „Grzmotomocni”. Ich głównym zadaniem było uzupełnienie karty pracy z zagadnieniami dotyczącymi wiatru. W trakcie prac trwały ożywione dyskusje, jak to wiatr goni chmury po niebie, zrywa z drzew usychające liście, łamie drobne gałązki, a nawet może przewrócić samochody czy domy.

 

         Ale był też czas na refleksje, że przecież jego ogromną siłę można wykorzystać w pożyteczny sposób, ułatwiając ludziom życie.

Oto niektóre zapiski dzieci:


Siła wiatru jest potrzebna do pływania żaglówek.

Wiatr wykorzystywany jest do napędzania wiatraków.

Dzięki sile wiatru mogą szybować lotnie.

Wiatr pomaga wysuszyć pranie.

Wiatr jest wykorzystywany do puszczania latawców.     


        Podsumowaniem tej części zajęć było wykonanie w grupach pomysłowych latawców, co okazało się niezwykle emocjonującym i pasjonującym zajęciem.

         

        Z niecierpliwością wszyscy czekali na spacer i powiew wiatru, by zobaczyć je szybujące . Ale chęć zabawy okazała się tak silna, że mimo znikomego wiatru konstruktorzy ruszyli ze swoimi „maszynami”. Co prawda wysoko się nie wzbiły, ale wiatr w uszach jeszcze pewno szumi, a towarzyszące emocje, co niektórych by uniosły do góry.

 

       Siła wiatru jest źródłem czystej energii. Należy pamiętać że wiatr jest zasobem niewyczerpalnym i ciągle jest odnawiającym.

Zdjęcia: