Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Lądku
http://spladek.pl

31 marca 2015 22:03 | Innowacja pedagogiczna

NASZA MAŁA HODOWLA

               Zanim pełną parą ruszą prace w ogródkach i wysiew nasion pierwszoklasiści założyli swoją małą hodowlę w klasie. Punktem wyjścia była dyskusja na temat: co jest roślinom potrzebne do życia?

       Po wspólnych ustaleniach zgromadzono potrzebne w uprawie przedmioty: doniczki, podłoże, nasiona, dzbanek z wodą. A, że był to okres tuż przed Wielkanocą do wysiewu użyto rzeżuchy, aby oprócz walorów zdrowotnych (źródło witaminy C i mikroelementów) posłużyła jako element dekoracyjny na świątecznym stole.


      Każdy z wielkim zaangażowaniem przystąpił do pracy, wymościł dokładnie watą spód doniczki, stanowiącej podłoże. Następnie wręcz z jubilerską precyzją, ziarnko po ziarnku przystąpił do siewu, dalej podlewając. Oczywiście na tym nie było końca. Każdy dokładnie codziennie pielęgnował swoją roślinkę, podlewał, odwracał do słońca, aby była jak najbardziej dorodna.


      Na pewno teraz nikt już nie będzie miał wątpliwości, że roślinom do  wzrostu i rozwoju  potrzeba:

-       wilgoci,

-       odpowiedniego podłoża,

-       odpowiedniego nasłonecznienia,

-       dostępu powietrza.

 

A przy okazji i pisownia tego niezwykle trudnego wyrazu zapadnie na stałe w pamięci.

      Może klasowa hodowla stanie się również źródłem inspiracji do założenia swoich małych ogródków przy pomocy rodziców, a przy okazji atrakcyjnym sposobem na miłe i pożyteczne spędzanie czasu wolnego w okresie wiosenno – letnim?

Zdjęcia: