Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Lądku - witamy na naszej stronie internetowej::„Jesteśmy szkołą, która swoje działanie opiera na wartościach: mądrość, prawda, odpowiedzialność. Kształcimy uczniów zapewniając wszechstronny rozwój w przekonaniu, że potrafią sprostać wyzwaniom przyszłości”

Aktualności

26 października 2020 21:23 | Aktualności

DLACZEGO JABŁKO SPADA?


Uczniowie klasy III realizując projekt fundacji Uniwersytet Dzieci - ,,W kosmos z klasą” zmierzyli się z zagadnieniem grawitacji, próbując odpowiedzieć na pytanie ,,Dlaczego jabłko spada?”.


Na wstępie zajęć obejrzeli film z udziałem in. Przemysława Michalskiego z Politechniki Warszawskiej, który wprowadził dzieci w tematykę zajęć. Pokazując różnorodne przedmioty opowiadał o tym, dlaczego wszystko spada na ziemię. Pan inżynier wprowadził pojęcie grawitacji – wyjaśnił czym ona jest i od czego zależy. W dalszej części zajęć uczniowie zostali podzieleni na grupy i przystąpili do eksperymentowania. Wykonując kolejne eksperymenty działali swobodnie, obserwowali i zapisywali wyniki.


Dzieci eksperymentowały, pamiętając o tym, że naukowiec szukając odpowiedzi na ważne pytania nie zadowala się jednym wynikiem. Naukowiec prowadząc eksperymenty i badając różne zjawiska musi przeprowadzać wiele prób, w różnych warunkach aby ostatecznie odpowiedzieć poprawnie na pytanie. Uczniowie eksperymentując próbowali odpowiedzieć na pytania:

  • Czy ciała o podobnej masie i kształcie spadają tak samo szybko?
  • Czy dwa ciała o tych samych masach i różnym kształcie spadają tak samo szybko?
  • Jak zachowują się różne przedmioty wrzucone do wody?
  • Była też zabawa ruchowa, dzięki której dzieci mogły odpowiedzieć na pytanie - Jak zachowują się cząsteczki powietrza?
  • Czy można sprawić, żeby to co tonie, uniosło się? – Uczniowie przekonali się, że tak, obserwując eksperyment wykonany tym razem przez nauczyciela. Jajko włożone do słoika z wodą – tonie. Jednak po dosypaniu do słoika soli – jajko uniosło się na powierzchnię wody. Wniosek: po dosypaniu soli zmieniła się gęstość wody – wzrosła, w wyniku czego jajko się wynurzyło.
  • Jako ciekawostkę uczniowie obejrzeli film ,,Jak na Księżycu spadają piórko
    i młotek?” Astronauta upuszcza jednocześnie piórko i młotek – na Księżycu, gdzie nie ma powietrza (nic zatem nie stawia oporu) wszystkie ciała spadają tak samo szybko.

Uczniowie pełni naukowych wrażeń wspólnie sformułowali wnioski ze wszystkich eksperymentów.

Przeczytano: 99 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: