Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Lądku - witamy na naszej stronie internetowej::„Jesteśmy szkołą, która swoje działanie opiera na wartościach: mądrość, prawda, odpowiedzialność. Kształcimy uczniów zapewniając wszechstronny rozwój w przekonaniu, że potrafią sprostać wyzwaniom przyszłości”

Aktualności

09 października 2020 20:25 | Aktualności

„ZIELONE SERCE” MOTYWEM PRZEWODNIM ŚWIĘTA DRZEWA


Co roku 10 października obchodzimy w Polsce Święto Drzewa. Nie mogło być inaczej również w naszej szkole, gdzie pierwszoklasiści pod czujnym okiem wychowawczyni, uczestniczyli w ekologicznych działaniach, do rozpoczęcia których upoważniał ich bilet wstępu – kartonowy liść jesienny z imieniem ucznia.


Zajęcia rozpoczęły się od wysłuchania wiersza J.Pisarskiego pt. „Zielone serce”,  pobudzającego do refleksji i dyskusji na temat wyglądu drzewa, zachowania małego urwisa i znalezienia odpowiedzi - dlaczego nie wolno tak postępować?


„Na skwerku rosło drzewko
szeroko, rozłożyście.
Srebrzystą miało koronę.
Zielonosrebrne liście.
Słuchali chętnie ludzie
przechodząc koło drzewa
jak wietrzyk wśród gałązek
wesoło piosenki śpiewa.
Lecz przyszedł mały urwis
ukradkiem wyjął nożyk,
bo napis chciał wyskrobać
w srebrzystej, cienkiej korze.
Wycinał powolutku, literka po literce,
nie wiedział, że pod korą
zielone płacze serce.”


Po wysnuciu właściwego wniosku, że drzewa należy szanować, bo zawdzięczamy im bardzo wiele, młodzi ekolodzy udali się na zajęcia terenowe. Żywiołowo  uczestniczyli w zabawie z elementami dramy „Smutne i wesołe drzewa” (maszerowali po trawie pochylone do przodu z opuszczonymi rękoma – smutne drzewa i z ramionami uniesionymi wysoko – radosne drzewa).


Następnie przystąpili do zabawy dydaktyczno – badawczej „Poszukaj wśród drzew swojego przyjaciela” (po wybraniu drzewa zapoznawali się z nim za pomocą dotyku, węchu, wzroku, przytulając się i przyglądając gałązkom z wykorzystaniem lup) oraz słuchali bicia serca drzew, przykładając rolkę po papierze toaletowym.


Ciekawym doświadczeniem okazał się spacer z lusterkiem, który pozwolił dostrzec drzewo z niezwykłej nieznanej perspektywy – w lustrze odbijała się jego korona.


W końcowej części zajęć na powietrzu towarzyszyła wszystkim zabawa ruchowa, utrwalająca stosunki przestrzenne „Stań według wskazań” (stań obok drzewa, schowaj się za drzewo, stań z prawej, lewej strony drzewa itp.).


Najwięcej szczęścia i radości sprawiło najmłodszym wspólne zasadzenie drzewka, które jednomyślnie otrzymało imię Edward. Teraz trzeba będzie o nie dbać i pielęgnować.


Po powrocie do klasopracowni, przy muzyce naśladującej szum drzew w tle, przyrodnicy wykonali jesienne drzewka z kartonu, tworząc mały las, przyrzekając, że będą prawdziwymi przyjaciółmi przyrody.

MJ

Przeczytano: 117 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: