Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Lądku - witamy na naszej stronie internetowej::„Jesteśmy szkołą, która swoje działanie opiera na wartościach: mądrość, prawda, odpowiedzialność. Kształcimy uczniów zapewniając wszechstronny rozwój w przekonaniu, że potrafią sprostać wyzwaniom przyszłości”

Aktualności

18 czerwca 2019 21:18 | Aktualności

RAJD PIESZY NADWARCIAŃSKIM SZLAKIEM NA ZAKOŃCZENIE PROGRAMU „DRZEWO FRANCISZKA 2019”Na zakończenie programu DRZEWO FRANCISZKA 2019, którego naczelnym założeniem było podniesienie świadomości ekologicznej, drugoklasiści wraz z wychowawczynią oraz chętnymi rodzicami wyruszyli na rajd pieszy nadwarciańskim szlakiem.


Tym razem mogli podziwiać piękno przyrody poprzez bezpośredni kontakt i obcowanie z nią, bowiem szlak wiódł urokliwymi ścieżkami wśród łąk, szczególnie  o tej porze pachnących sianem. Korzystając ze słonecznej pogody młodzi ekolodzy obserwowali dojrzewające na polach pasy zbóż i innych roślin uprawnych. Towarzyszył im radosny śpiew ptaków, brzęk owadów oraz kolorowy taniec motyli. W oddali dostrzegali przemieszczające się zwierzęta znikające w zaroślach. Miło było poleżeć troszkę na sianku, by z zapałem znów wyruszyć w drogę, ponownie zatrzymać się w cieniu, by dotrzeć nad starorzecze,  posłuchać kumkania żab, zobaczyć unoszące się na wodzie grążele żółte czy drzewa powalone przez bobry.

 

Miłym akcentem wyprawy było spotkanie w lawendowym Lądzie – gospodarstwie prowadzonym przez Państwo Małgorzatę i Tomasza Sikorskich. Tu na wejściu zostaliśmy przywitani orzeźwiającą lemoniadą lawendową, która smakowała wybornie.  Pokrzepieni cudownym napojem ruszyliśmy na plantację, by się dowiedzieć, iż z lawendą jest tak, jak z niemal każdą inną rośliną: nie wystarczy tylko posadzić, trzeba od czasu do czasu się nią zainteresować, i to aktywnie, czyli wykonując zabiegi pielęgnacyjne. Nie jest to roślina bardzo wymagająca i czasochłonna, lecz potrzebuje choć trochę naszej troski. Był czas na sesję fotograficzną w plenerze, ciekawostki typu, jak to dawniej kawaler w zaloty z lawendą się wybierał, poznanie kulinarnych właściwości rośliny czy też zrobienie lawendowych bukiecików. Chętni mogli dokonać drobnych zakupów w urokliwym sklepiku z rękodziełem, w którym królowała ta pachnąca, fioletowa roślina. Inni zaś mogli rozkoszować się cudownym widokiem panoramy nadwarciańskiej przyrody.


Kolejnym punktem wyprawy była przystań dla jachtów i łodzi „Marina” , gdzie najmłodsi mogli się pokrzepić oraz nacieszyć okolicznymi widokami na prawym brzegu rzeki Warty.


Wyprawa pomogła im zrozumieć, jak ważne są poczynania każdego człowieka, by żyjąc w zgodzie z naturą, szanując środowisko i oddając szacunek istotom w nim żyjącym, świat wyglądał tak pięknie, jaki mogli poznać i doświadczyć podczas wspólnej wyprawy, której patronował miłośnik przyrody św. Franciszek.

Przeczytano: 327 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: