Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Lądku - witamy na naszej stronie internetowej::„Jesteśmy szkołą, która swoje działanie opiera na wartościach: mądrość, prawda, odpowiedzialność. Kształcimy uczniów zapewniając wszechstronny rozwój w przekonaniu, że potrafią sprostać wyzwaniom przyszłości”

Aktualności

26 kwietnia 2018 21:15 | Aktualności

JAK WĘDRUJĄ ODPADY - WIZYTA W REGIONALNEJ INSTALACJI PRZETWARZANIA ODPADÓW KOMUNALNYCH
W czwartkowy poranek uczniowie klasy I wraz z rodzicami, przedstawiciele klasy IVa, klasy VI, II oraz 1 przedzszkolak wraz z wychowawcami p.Marzeną Jurgą i p.Olgą Warczygłową udali się z wizytą studyjną do Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Koninie.

 

Tu zostali mile powitani przez specjalistkę do spraw organizacyjnych p.Renatę Tomczak oraz podjęci w sali konferencyjnej, by najpierw poznać zasady gospodarowania odpadami komunalnymi, czyli wędrówkę różnego rodzaju śmieci. W powyższą tematykę wprowadziła uczestników wycieczki prezentacja multimedialna wzbogacona komentarzem fachowca.

 

Następnie z gośćmi spotkała się Dyrektor Zakładu Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych p.Elżbieta Streker – Dembińska, która opowiedziała jak powstała pierwsza z sześciu budowanych tak nowoczesnych zakładów - spalarni w Polsce, wzbogacając barwnymi ilustracjami. Zrobiła  również dzieciom mały sprawdzian wiedzy dotyczący segregacji odpadów, rodzajów pojemników, recyclingu oraz zachęciła do wzięcia udziału w konkursie ekologicznym.

 

W końcu nastąpił najbardziej emocjonujący moment, czyli zobaczenie tego wszystkiego, co było na fotografii i prezentacji na żywo, po wcześniejszym zapoznaniu się z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa przez zabawnego Spalarka. I cóż kaski na głowy, kamizelki na odzież wierzchnią, podział na mniej liczne grupy i wyprawa z przewodnikiem na zwiedzanie zakładu, by poznać dokładnie krok po kroku wędrówkę odpadów. Najbardziej w pamięci utkwiła najmłodszym komputerowa stacja dowodzenia na wysokim poziomie, na którą można było się dostać specjalną windą oraz „pająk”, który chwytał na dużej głębokości śmieci i przenosił je  wysoko, by wrzucić do pieca. Chłopcom podobały się szczególnie różnego rodzaju maszyny oraz pojazdy. Mniej przyjemnie było w sortowni, kompostowni czy składowisku ze względu na specyficzny zapach, ale warto było i tam zajrzeć.


WIZYTA W SPALARNI BYŁA WSPANIAŁĄ LEKCJĄ PRZYRODY, A DOŚWIADZCZENIA STĄD WYNIESIONE OBY PRZEŁOŻYŁY SIĘ NA PRAKTYCZNE DZIAŁANIE, ZGODNE Z DEWIZĄ MZGOK – „CZYSTE ŚRODOWISKO TO NASZ CEL”.

Przeczytano: 237 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: