Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Lądku - witamy na naszej stronie internetowej::„Jesteśmy szkołą, która swoje działanie opiera na wartościach: mądrość, prawda, odpowiedzialność. Kształcimy uczniów zapewniając wszechstronny rozwój w przekonaniu, że potrafią sprostać wyzwaniom przyszłości”

Aktualności

11 stycznia 2018 19:34 | Aktualności

ZIMOWA PODRÓŻ ...
W styczniowy poranek najmłodsi uczniowie naszej szkoły udali się do Centrum Kultury i Sztuki do Konina, gdzie instrumenty dęte blaszane zabrały ich w zimową podróż.


Gdy na dworze panowała plucha, chodniki były śliskie od padającej marznącej mżawki, a z ust leciała lekka para, to ich ogrzewał i rozbudzał pozytywne emocje lśniący blask i ciepłe brzmienie trąbek, puzonu, tuby i waltorni.


Prowadzący koncert p.Piotr Łyszczorz wraz z muzykami przybliżył słuchaczom cechy charakterystyczne instrumentów dętych blaszanych, których ustnik, a w większości przypadków także cały instrument, wykonany jest z metalu. Ustnik w instrumentach blaszanych ma kielichowaty kształt o przekroju stożkowym . Cechą charakterystyczną tych instrumentów jest brak stroika, którego rolę przejmują usta grającego podczas przyciskania ich do ustnika.


Uczestnicy koncertu poznali wiele ciekawych pojęć, jak: czara głosowa, wentyle, suwak, zawór do usuwania skroplin itp. Mieli okazję zabawić się z artystami w mierzenie instrumentów po ich „rozwinięciu”, liczenie liczby wentyli w każdym z nich, rozpoznawanie rodzajów dźwięków, a przede wszystkim posłuchać pięknego brzmienia każdego z nich oddzielnie oraz w kwintecie.


Chociaż większości dzieciom nazwy instrumentów dętych blaszanych na początku nic nie mówiły, to z  audycji z pewnością wyszli jako znawcy tej grupy instrumentów.


Po koncercie udali się na kolejne estetyczne przeżycie, jakim była wystawa szopek bożonarodzeniowych w klasztorze ojców Franciszkanów. Wśród nich znalazło się kilkadziesiąt oryginalnych i wyjątkowych prac wykonanych indywidualnie lub przez całe klasy, rodziny, grupy. Autorzy szopek wykazali się kreatywnością i talentem plastycznym. Wiele elementów wykonanych było samodzielnie, począwszy od konstrukcji aż po najdrobniejszy element. Ich atutem była staranność oraz pomysłowość przejawiająca się w doborze różnorodnych materiałów.


Zainspirowani taką twórczością z pewnością na kolejne Boże Narodzenie nasi adepci stworzą własne małe dzieła sztuki.

A wśród nich znaleźli się:


Uczniowie klasy „0” – pod opieką p.Katarzyny Wojewody.

Uczniowie klasy I i III (część klasy) – pod opieką p.Marzeny Jurgi, p.Anity Zamiary.

 

 

 

Przeczytano: 259 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: