Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Lądku - witamy na naszej stronie internetowej::„Jesteśmy szkołą, która swoje działanie opiera na wartościach: mądrość, prawda, odpowiedzialność. Kształcimy uczniów zapewniając wszechstronny rozwój w przekonaniu, że potrafią sprostać wyzwaniom przyszłości”

Aktualności

22 grudnia 2017 11:26 | Aktualności

PODZIELIĆ SIĘ OPŁATKIEM ...
Wigilia w polskiej tradycji to dzień wyjątkowy, ma własne zwyczaje, tradycje i wiele obrzędów nieodzownie ze sobą powiązanych.

 

W świadomości Polaków, Boże Narodzenie zakorzeniło się jako wyjątkowy czas dla rodziny. Wszyscy spotykamy się przy jednym stole, zapominając stare żale i niesnaski, składamy sobie życzenia na nadchodzący rok.

 

Wigilia to dzień w którym na nowo odżywają polskie obrzędy i zwyczaje, to dzień w którym polska tradycja świąteczna, jest tak silna, że nie sposób ją ominąć. Niezależnie od czasów  w jakich żyły kolejne pokolenia Polaków, Wigilia i Boże Narodzenie obchodziliśmy zawsze. Czy to w latach świetności naszej ojczyzny, czy w czasie niewoli, a także w burzliwym okresie wojennym. Niezależnie od tego jak nasze życie się toczyło, Wigilia była, jest i będzie momentem wytchnienia, odpoczynku i nadziei na lepszą przyszłość.


I tak każda klasa w szkole tworzy swoją własną rodzinę na czele z wychowawcą. Dlatego tuż przed świętami w każdej z nich celebrowane są nasze rodzime tradycje w różnorodny sposób. Nie może jednak zabraknąć wspólnej modlitwy, śpiewu kolęd oraz połamania się opłatkiem. Natomiast rodzice pieczołowicie czuwają nad tym, aby na wigilijnym stole znalazły się pierniczki, owoce i inne słodkości.


„Podzielić się opłatkiem, 

powiedz mi, co to znaczy? 

To dobrze życzyć innym

I wszystko im przebaczyć.

Przy wigilijnym stole    

niech obcy gość zasiędzie.

W twoim rodzinnym kole – 

przy opłatku, kolędzie”.

                                       (Mieczysława Buczkówna  "Przy Wigilii")

                        
 

Z CAŁEGO SERCA DZIĘKUJEMY RODZICOM ZA AKTYWNE WŁĄCZENIE SIĘ W ŚWIĄTECZNE PRZYGOTOWANIA, ZA SŁODKOŚCI NA STOŁY WIGILIJNE, CIASTA I STROIKI NA KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY, PRODUKTY SPOŻYWCZE, KTÓRE ZNALAZŁY SIĘ W ŚWIĄTECZNYCH PUDŁACH RADOŚCI, PLUSZAKI ORAZ WSZELKIE PRZEJAWY DOBREJ WOLI W STRONĘ NASZEJ SZKOŁY.

 

DYREKCJA, UCZNIOWIE, WYCHOWAWCY, NAUCZYCIELE

Przeczytano: 254 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: