Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Lądku - witamy na naszej stronie internetowej::„Jesteśmy szkołą, która swoje działanie opiera na wartościach: mądrość, prawda, odpowiedzialność. Kształcimy uczniów zapewniając wszechstronny rozwój w przekonaniu, że potrafią sprostać wyzwaniom przyszłości”

Aktualności

18 grudnia 2017 21:28 | Aktualności

PIERNICZKOWA TRADYCJA
W piątek 15 grudnia od samego rana po naszej szkole rozniósł się piękny zapach. Co to tak zapachniało? Wszyscy poznali, to był zapach pierniczków. Jak co roku, tak i tym razem wychowankowie pani Renaty Sobieraj postanowili upiec pierniczki. Jak przy każdej kulinarnej pracy, uczniowie klasy II pracowali wspaniale. Do pomocy dołączyły mamy: pani Urszula Marczyk, pani Agnieszka Taras, pani Karolina Kujawa, pani Monika Kolańska, pani Magdalena Michalak i pani Marika Adamkiewicz. Nie da się opisać radości przeżywanej przez uczniów. Tradycje związane z Bożym Narodzeniem są niepowtarzalne, wyjątkowe. Tradycja pieczenia pierników jest cudownym przeżyciem, szczególnie wtedy, kiedy jest to działanie grupowe. Oprócz doznań smakowych, wzmacniają się więzi międzyludzkie, rozwija się wyobraźnia, twórcze działanie, umiejętność współpracy. Warto spróbować!


Zawartość miodu oraz ostrych przypraw korzennych leczy niestrawność, a także przeciwdziała przeziębieniom. Glukoza i fruktoza bowiem krzepią organizm i hamują procesy starzenia a przyprawy korzenne dodatkowo wzmacniają serce i nerwy.


 W Polsce piernik przyjął się w połowie XVIII wieku i stał się symbolem dobrobytu, powodzenia oraz wysokiego statusu społecznego. Pięknie pachnie bakaliami, miodem i przyprawami korzennymi. Dawniej symbolizował również luksus, ze względu na wysoki w ówczesnych czasach koszt korzennych przypraw. Bardzo często pierniczki wiesza się na choince. Ma to przyciągnąć do naszego domu szczęście i dostatek.

Przeczytano: 371 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: