Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Lądku - witamy na naszej stronie internetowej::„Jesteśmy szkołą, która swoje działanie opiera na wartościach: mądrość, prawda, odpowiedzialność. Kształcimy uczniów zapewniając wszechstronny rozwój w przekonaniu, że potrafią sprostać wyzwaniom przyszłości”

Aktualności

01 grudnia 2017 19:20 | Aktualności

"ŚWIECA MARSZCZY ZŁOTY NOS..."

„Świeca marszczy złoty nos
Z każdej strony kapie wosk.
Cienie tłoczą się co krok,
Już w pokoju straszny tłok!

Cienie tu i cienie tam – 
Pewnie przyszły wróżyć nam.
Już się pchają na firanki
Cienie – czarne wycinanki.
Już rozsiadły się na ścianach:
Czarny zamek, czarna brama.
I już skrzą się na tapecie
Czarne koła przy karecie.
Czarny paź przed bramą staje,
Czarną różę nam podaje.
Kto ją weźmie – ja? Czy ty?
Komu z nas się spełnią sny”

 

W ostatni dzień listopada przypada wspomnienie świętego Andrzeja, a w jego wigilię obchodzone są tak zwane andrzejki. Jest to czas hucznych zabaw i wróżb, które miały miejsce również w naszej szkole.

 

30 listopada Samorząd Uczniowski zorganizował dla uczniów klas IV-VII dyskotekę andrzejkową. Opiekę na imprezie zapewniały opiekunki Samorządu Uczniowskiego: p. Magdalena Baśkiewicz i p. Karolina Zaczkiewicz oraz wychowawczynie: p. Olga Warczygłowa, p. Beata Warzych i p. Jolanta Matuszewska. Nie zabrakło w tym dniu świetnej muzyki serwowanej przez niezawodnych chłopców z klasy VII: Kacpra Brzezińskiego i Mateusza Perlińskiego oraz tradycyjnych wróżb i zabaw przygotowanych oraz przeprowadzonych przez członków samorządu: Marikę Wiechcińską z kl. IVa, Patryka Ignaczaka z kl. IVb, Mariannę Pawelę i Piotra Ciesiółkę z kl. V, Weronikę Ciesielską z kl. VI.


Wszyscy uczestnicy zabawy z niecierpliwością czekali, co los przyniesie im w następnym roku. Przebijali szpileczką serce, aby poznać imię przyszłego wybranka, losowali karteczki z nazwami zawodów oraz słodycze z przepowiednią andrzejkową, rzucali monetą do miski wypełnionej wodą, żeby sprawdzić czy spełni się ich życzenie, podawali datę swoich urodzin, by wyliczyć cyfrę, za którą krył się opis ich charakteru, wybierali kubeczki, pod którymi czekała na nich obrączka, pieniążek, kluczyk lub cukierek i oczywiście ustawiali w rządku buty z niecierpliwością patrząc, który pierwszy przekroczy próg sali.


W trakcie imprezy można było skorzystać z zasobów sklepiku szkolnego, aby zregenerować zmęczone tańcem ciała. Świetna zabawa trwała do godziny 21.

 

 

 

 

 

Przeczytano: 304 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: