Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Lądku - witamy na naszej stronie internetowej::„Jesteśmy szkołą, która swoje działanie opiera na wartościach: mądrość, prawda, odpowiedzialność. Kształcimy uczniów zapewniając wszechstronny rozwój w przekonaniu, że potrafią sprostać wyzwaniom przyszłości”

Aktualności

18 listopada 2017 00:46 | Aktualności

MUZYKA I SZTUKA - NIEZWYKŁA UCZTA DLA "DUCHA"W czwartkowy poranek najmłodsi uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w niezwykłej uczcie najbardziej wyszukanych form artystycznych.

Pierwszą z nich było spotkanie z muzykami Filharmonii Kaliskiej na czele ze znanym już nam p.Piotrem Łyszczorzem, który oprócz tego, że gra na wiolonczeli znakomicie prowadzi spotkania i nawiązuje kontakt z dziećmi. A kto tym razem królował na scenie?


Otóż - skrzypce, altówka, wiolonczela, kontrabas- to cała smyczkowa rodzina. A jak to w rodzinie bywa, ktoś jest duży, a ktoś mały. Ktoś ma niski, a ktoś wysoko brzmiący głos. A jak to jest w rodzinach instrumentów? Co jest większe altówka czy skrzypce? Kontrabas czy wiolonczela? Podczas tego spotkania najmłodsi poznali i porównali wszystkie instrumenty ze smyczkowej rodziny.


A wszystko zaczęło się od muzycznych opowieści „Przygód koziołka Matołka.” Następnie w szum wiatru, fal na jeziorze i wdzięcznie pływającego po nim łabędzia wprowadziła słuchaczy wiolonczela. Po czym ciężko stąpającego słonia wywołał swym dźwiękiem kontrabas. Pojawił się również lekki „Taniec piskląt w skorupkach” M. Musorgskiego.


Były również ciekawe zadania dla uczestników spotkania: ustawianie instrumentów wg określonej hierarchii, ustalenie, który z nich brzmi najwyżej, a który najniżej, poszukiwanie analogii ich budowy do ciała człowieka.


I oczywiście piękne brzmienie wszystkich instrumentów razem, oczarowujących widownię tangami prosto z Argentyny.


Drugim punktem „uczty dla ducha” była wizyta w Galerii Sztuki Współczesnej WIEŻA CIŚNIEŃ, gdzie 10 listopada miało miejsce otwarcie wystawy Agnieszki Graczew-Czarkowskiej pt.: „S.E.N.”, (założycielki autorskiej Galerii Grafiki i Rysunku we Wrocławiu, pracowni Arteterapii (OTZ) w Zielonej Górze, dziennikarki, autorki reportaży, publikacji o sztuce, realizatorki twórczych warsztatów dla najmłodszych i dorosłych, wykładowcy w Instytucie Sztuk Wizualnych WA UZ), artystki o niezwykłej osobowości, otwartości i świetnie nawiązującej kontakty z małymi dziećmi – o czym same miały okazję się przekonać, bowiem p. Agnieszka zgodziła się z nimi spotkać.


Już u progu czekała na gości i przydzieliła im zadanie obejścia wieży i wniesienia na górę, po pokonaniu 82 schodów, podniesionego kamyka.  Na jej szczycie opowiedziała im w jakim celu to zrobili, o swojej pasji i twórczości artystycznej, przeplatając wątkami z własnego życia w odniesieniu do przygotowanej instalacji. Uczestnicy czuli się bardzo dobrze w towarzystwie artystki, bombardowali ją przeróżnymi pytaniami. Począwszy od tych bezpośrednich związanych ze sztuką, z rodzajami eksponowanych kamieni, przedmiotów, symboli itp., po związane z codziennym życiem typu – dlaczego tak krótko ścięła pani włosy? Pani Agnieszka nie ominęła żadnego dziecka, chętnie odpowiadała, była pod wrażeniem młodych odbiorców sztuki i obiecała, że zamieści ich w swoim katalogu wystawy.


Im bliższy i częstszy będzie kontakt dziecka z różnymi rodzajami sztuki, dostępnej jego rozumieniu i odczuciu, tym łatwiej będzie mu wyrazić własne przeżycia za pomocą kredek, pędzla lub słowa czy gestu. Wytwory sztuki, działając kształtem i dźwiękiem na uczucia i wyobraźnię dziecka, stają się bogatym źródłem jego inwencji twórczej i przeżyć estetycznych.


Wśród młodych adeptów sztuki znaleźli się:


Uczniowie klasy „0” – pod opieką p.Elżbiety Osowicz i p.Katarzyny Wojewody.

Uczniowie klasy I i III (część klasy) – pod opieką p.Marzeny Jurgi, p.Karoliny Kierzek, p.Anity Zamiary i p.Walczak.

 

Przeczytano: 259 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: