Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Lądku - witamy na naszej stronie internetowej::„Jesteśmy szkołą, która swoje działanie opiera na wartościach: mądrość, prawda, odpowiedzialność. Kształcimy uczniów zapewniając wszechstronny rozwój w przekonaniu, że potrafią sprostać wyzwaniom przyszłości”

Aktualności

07 października 2017 16:24 | Aktualności

BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY POD OKIEM POLICJANTA
Dnia 27 października 2017 r. przedszkolaki i pierwszaki, pod opieką wychowawczyń p.Elżbiety Osowicz oraz p.Marzeny Jurgi, mieli okazję sprawdzić i utrwalić swoją wiedzę na temat bezpiecznego poruszania się po drogach, pod czujnym okiem policjanta p.Radosława Karweckiego.

 

Pierwsze tygodnie nauki szkolnej najmłodsi spędzali pod hasłem WESOŁO I BEZPIECZNIE, poznając znaki drogowe oraz zasady obowiązujące pieszych w ruchu drogowym, uczyli się wiersza Wandy Chotomskiej „Gdy zamierzasz przejść ulicę”. W końcu przyszedł czas na weryfikację wiedzy przed fachowcem w tej dziedzinie.

 

Zaproszony policjant z uwagą wysłuchał recytacji powyższego wiersza, po czym dokładnie omówił z dziećmi podstawowe zasady związane z przechodzeniem przez jezdnię i bezpieczeństwem przy drodze. Uświadomił maluchom jak ważne jest to, aby zawsze być widocznym, zwłaszcza poruszając się po drodze oraz w jej pobliżu po zmroku. Zwrócił się również do uczniów z apelem, aby w trakcie jazdy samochodem dbali o swoje bezpieczeństwo i przypominali rodzicom o konieczności używania fotelików i pasów bezpieczeństwa. Przypomniał również o korzyściach noszenia elementów odblaskowych przy ubraniu bądź tornistrze. Dzieci chętnie słuchały rad, brały aktywny udział w rozmowie, opowiadały o swoich doświadczeniach, przygodach związanych z jazdą różnymi pojazdami, również tymi, którymi nie powinny być przewożone.

 

Przyjemną częścią spotkania było oglądanie podstawowych akcesoriów policjanta, szczególnie kajdanek.

Na zakończenie zajęć dzieci wspólnie zaśpiewały piosenkę „W drodze do szkoły nie spotka mnie nic złego, bo znam już przepisy ruchu drogowego” oraz podziękowały policjantowi za ciekawe spotkanie. Zaś w nagrodę zdanego egzaminu otrzymali od zaproszonego gościa naklejki odblaskowe.


POLICJA PRZYPOMINA!:


Należy pamiętać o tym, że dziecko: - w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która ma co najmniej 10 lat, czyli np. rodzeństwa. Zasada ta nie dotyczy jednak stref zamieszkania i tras przeznaczonych wyłącznie dla pieszych, - w drodze do i ze szkoły ma obowiązek iść chodnikiem. W przypadku ulicy bez chodnika, zawsze poboczem po lewej stronie drogi, a gdy go nie ma – lewą stroną drogi, - powinno przechodzić przez jezdnię tylko w miejscach do tego przeznaczonych czyli na przejściach dla pieszych, - w przypadku przejść z sygnalizacją świetlną, dozwolone jest przejście tylko gdy świeci zielone światło, zaś gdy nie ma sygnalizatora powinno wykonać następujące czynności: spojrzeć w lewo, później w prawo, ponownie w lewo i gdy nic nie jedzie, może bezpiecznie przejść przez jezdnię, - nigdy, nawet w miejscach dla pieszych, nie może wchodzić na jezdnię przed jadącym pojazdem, a oczekując na możliwość przejścia, nie powinno stać za blisko jezdni, - na przejściach z wysepką powinno się na niej zatrzymać, aby ponownie upewnić się przed wkroczeniem na drugi pas ruchu, - nie może wchodzić na jezdnię zza stojącego lub ruszającego pojazdu, - nie powinno przebiegać przez jezdnię oraz bawić się w jej pobliżu.

Czytaj więcej: http://www.polskatimes.pl/motofakty/aktualnosci/a/bezpieczna-droga-do-szkoly-wiele-zalezy-od-kierowcow,12448136/

 

Przeczytano: 325 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: