Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Lądku - witamy na naszej stronie internetowej::„Jesteśmy szkołą, która swoje działanie opiera na wartościach: mądrość, prawda, odpowiedzialność. Kształcimy uczniów zapewniając wszechstronny rozwój w przekonaniu, że potrafią sprostać wyzwaniom przyszłości”

Aktualności

23 września 2017 11:10 | Aktualności

WYCIECZKA DO BISKUPINAWe wtorek 19.09.2017 r.  uczniowie klasy IVA, IVB, V i VI pod opieką nauczycieli: pani Beaty Warzych, Magdaleny BaśkiewIcz, Olgi Warczygłowy i pana Arkadiusza Ciesiółki wybrali się na wycieczkę do Biskupina na coroczny Festyn Archeologiczny.

W tym roku festyn odbywał się pod nazwą "Bogowie wojny" i jak zawsze przyciągnął tłumy odwiedzających. Pomimo, że był to już XXIII już z kolei biskupiński festyn można było na nim odkrywać nowe atrakcje i ciekawych ludzi, podziwiać pokazy i  koncerty, które mają już swoje stałe miejsce w corocznych festynach.

Nie bez przyczyny przecież Biskupin nazywany jest „polskimi Pompejami”. Świetnie zachowane pozostałości osady łużyckiej sprzed 2700 lat, pozwoliły stworzyć jedyny w swoim rodzaju rezerwat archeologiczny.

Podczas zwiedzania mogliśmy obejrzeć ekspozycję muzealną prezentującą historię osady i najpiękniejsze zabytki. Mieliśmy niepowtarzalną okazję odwiedzić obozowisko łowców i zbieraczy z epoki kamienia oraz działająca od niedawna wioskę wczesnopiastowską. Głównym punktem programu było oczywiście zwiedzanie imponującego osiedla obronnego ludności kultury łużyckiej. W zrekonstruowanych chatach czekali na nas rzemieślnicy prezentujący swoje wyroby, dzięki czemu mogliśmy sobie wyobrazić jak żyli mieszkańcy osady. Zapoznaliśmy się z pracą m.in.: kowala, snycerza, mincerza. Organizatorzy stanęli na wysokości zadania i doskonale zaprezentowali najróżniejsze przejawy życia ludzi od najdawniejszych czasów.

Festynowi towarzyszy muzyka i taniec, walki wczesnośredniowiecznych wojów i obrzędy, strzelanie z łuku i kuszy, bicie monet, pokazy archeologiczne i wiele innych. W zrekonstruowanym, wczesnośredniowiecznym piecu wypiekano chleb z pszenicy uprawianej w rezerwacie i mielonej na kamiennych żarnach. Pokazy starożytnych technik, wzbudzały wśród uczniów wielkie zainteresowanych. 

Uczniowie na zorganizowanych lekcjach historii pracowali nad rozcieraniem ziaren pszenicy między kamieniami, pracy na kołowrotku, czesaniu wełny, lepieniu glinianych naczyń, wybijaniu miedzianych monet oraz wykonywaniu biżuterii. Zajadali też wypiekane w wielu miejscach podpłomyki. Najlepsze były posmarowane miodem!

Dużą atrakcją było również zwiedzanie „wioski” specjalnie wybudowanej na potrzebę kręcenia filmu „Stara baśń” oraz muzeum archeologicznego zawierającego mnóstwo ciekawych eksponatów.

Uczniowie zachwyceni byli zorganizowanymi z wielkim rozmachem walkami m.in.: legionu rzymskiego z barbarzyńskimi Dakami. Miejmy nadzieję, że za rok również uda na się wyjechać do Biskupina by wziąć udział w kolejnym festynie.

Przeczytano: 382 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: