Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Lądku - witamy na naszej stronie internetowej::„Jesteśmy szkołą, która swoje działanie opiera na wartościach: mądrość, prawda, odpowiedzialność. Kształcimy uczniów zapewniając wszechstronny rozwój w przekonaniu, że potrafią sprostać wyzwaniom przyszłości”

Aktualności

16 czerwca 2017 20:17 | Aktualności

DZIEŃ W SZKOLE UŚMIECHU


W dniu 14 czerwca klasa II pod opieką wych. Renaty Nowak i  p. Sylwii Pęczkowskiej skorzystała z zaproszenia p. Lidii Antonowicz i odwiedziła Szkołę Podstawową im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Łukomiu.

 

Na uczestników wyjazdu czekała już pani Lidia. Miłym rozpoczęciem dnia był spacer po parku znajdującym się w sąsiedztwie szkoły.

 

Park dworski ma powierzchnię ok. 10 ha. Można tu znaleźć stare drzewa i krzewy.  Od południowej strony parku widać aleję grabową (pomnik przyrody), która składa się z przeszło 130 grabów, a jej długość wynosi ponad 300 m. W parku jest wiele ścieżek, którymi można spacerować. Przez park płynie wąska rzeczka o wdzięcznej nazwie Bartosz. Niedaleko niej znajduje się wzniesienie. W centralnej części można zobaczyć pałac. Park dworski i pałac były własnością rodziny Chełmskich. W trakcie spaceru po parku p. Lidia dostarczyła wszystkim dużą dawkę wiedzy przyrodniczej i historycznej.

 

 Następnym punktem wizyty była prezentacja multimedialna dotycząca patrona szkoły przygotowana przez p. Lidię. Uczestnicy wyjazdu dowiedzieli się, że Orderu Uśmiechu nie byłoby... gdyby nie dwie bajkowe postacie Jacek i Agatka.

 

Pisarka p. Wanda Chotomska autorka książek dla dzieci, która właśnie wymyślała historyjki z Jackiem i Agatką, spotkała się z chorymi dziećmi w Konstancinie pod Warszawą. Wówczas jeden z chorych chłopców nagle powiedział, że on by chętnie dał Jackowi jakiś medal czy order. Dzieciom w tamtych czasach bardzo podobały się historie z udziałem Jacka i Agatki. To spotkanie zainspirowało p. Chotomską do działania. I tak powstała idea Orderu Uśmiechu, który przyznają właśnie dzieci. Został  ogłoszony konkurs na wygląd orderu. Konkurs ten wygrała 9 letnia wówczas Ewa Chrobak z Głuchołaz. Przedstawiał on uśmiechnięte słoneczko.

Rok 1979 był Rokiem Dziecka, a sekretarz generalny ONZ Kurt Waldheim nadał Orderowi Uśmiechu międzynarodową rangę.

 

Po takiej dawce wiedzy nadszedł czas na relaks. W dniu wizyty w szkole odbywał się festyn rodzinny. Było wiele atrakcji. Na dzieci czekały występy uczniów ze szkoły w Łukomiu, tor przeszkód, smaczny poczęstunek, możliwość kibicowania w trakcie sportowej części festynu, loteria fantowa i wiele innych niespodzianek.

 

Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz upominki-niespodzianki.

 

Wszyscy uczestnicy wyjazdu serdecznie dziękują dyrektor Szkoły im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Łukomiu p. Renacie Struszczyk za serdeczne przyjęcie i życzliwą atmosferę oraz p. Lidii Antonowicz za zaproszenie do wspólnego spędzenia czasu, udzielenie wielu cennych informacji, za miłą, rodzinną atmosferę i dużą dawkę uśmiechu.

Przeczytano: 403 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: