Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Lądku - witamy na naszej stronie internetowej::„Jesteśmy szkołą, która swoje działanie opiera na wartościach: mądrość, prawda, odpowiedzialność. Kształcimy uczniów zapewniając wszechstronny rozwój w przekonaniu, że potrafią sprostać wyzwaniom przyszłości”

Aktualności

15 czerwca 2017 18:03 | Aktualności

POZNAJEMY MIASTO KOPERNIKA I PIERNIKA




Uczniowie klasy IIIa wraz z rodzicami i wychowawczynią na ostatnią już w tym składzie wycieczkę, wybrali się w środowy poranek 14 czerwca do Torunia, aby odkryć jego piękno oraz wspólnie się zabawić.


Ponieważ program był bardzo bogaty trzeba było nieco wcześniej wstać i już o godz. 5:45 wyruszyć w drogę. Pierwszym punktem programu była  opowieść o niezwykłych i ekstremalnych warunkach panujących w Układzie Słonecznym, czyli seans w PLANETARIUM pt. „Meteo planet”. Turyści sprawdzili pogodę, jaką zastaną przyszli mieszkańcy baz na Księżycu i Marsie. Poszukali wśród planet miejsc z ekstremalnym wiatrem, ciśnieniem, wyładowaniami, czy opadem, a nawet zanurzyli się w gradzie diamentów.


Następnie zatrzymali się w pobliskim kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, gdzie mogli podziwiać piękne malowidła i wspaniale zachowaną architekturę, przewodnik przybliżył  jego historię oraz zdradził wiele ciekawostek związanych z miastem.


Po czym udali się do Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy -  interaktywnego centrum promującego nowoczesną komunikację naukową. Tutaj zwiedzający samodzielnie przeprowadzają doświadczenia, badają zjawiska z różnych dziedzin nauki, poznają prawa przyrody. Natomiast trzecioklasiści uczestniczyli w warsztatach skupiających się głównie na prognozowaniu pogody, tworzyli własne mapy i wcielali się w rolę prezenterów.


W dalszej części przewodnik zawiódł grupę pod Krzywą Wieżę, Stary Rynek, Dom Kopernika, pomnik Mikołaja Kopernika. Była również przerwa na posiłek i zakup pamiątek. Wypoczęci i pokrzepieni podróżnicy ruszyli do Fortu IV -  oryginalnego XIX-wiecznego fortu pruskiego. Dzięki wyjątkowej atmosferze tego miejsca mogli się przenieść w czasie do wieku pary i telegrafu. Trasa zwiedzania wiodła poprzez część koszarową podziemnymi tunelami do części bojowej, w której można było zobaczyć stanowiska ochrony dna fosy, własnoręcznie obrócić 200 kilogramową kopułą, a także zaczerpnąć łaski losu w "szczęśliwej latrynie". Absolutnym hitem było zwiedzanie pod ostrą komendą  oraz uczestnictwo w podchodach – grach i zabawach, czasami wręcz ekstremalnych, realizowaniu kolejnych zadań ukrytych w różnych miejscach fortu, a w końcu wytropienie i złapanie przeciwnej drużyny. Śmiechu było przy tym, co niemiara, a emocji towarzyszących jeszcze więcej.


Na zakończenie wyczerpującego programu odbył się pokaz wypieku piernika oraz warsztaty piernikowe pod okiem Mistrzów Piernikowych, których mianował zwierzchnik kuchni garnizonowej. Wszyscy uczestnicy wycieczki  zrobili swoje pierniki w wybranych formach, po czym już upieczone zabrali jako podarunek. W trakcie odbyła się prezentacja multimedialna dotycząca historii piernika oraz jego degustacja.

 

Tym miłym akcentem zakończyła się przygoda z Toruniem, ale z pewnością na tym się nie skończy, ponieważ to miasto warte jest głębszego poznania.

 

UCZNIOWIE KLASY III A WRAZ Z WYCHOWAWCZYNIĄ MARZENĄ JURGĄ SKŁADAJĄ SERDECZNE PODZIĘKOWANIE RODZICOM ZA SFINANSOWANIE WYCIECZKI DO TORUNIA, A PRZEDE WSZYSTKIM AKTYWNE W NIEJ UCZESTNICTWO, NIEZAPOMNIANE WRAŻENIA I WSPÓLNĄ, REWELACYJNĄ ZABAWĘ.

Przeczytano: 504 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: