Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Lądku - witamy na naszej stronie internetowej::„Jesteśmy szkołą, która swoje działanie opiera na wartościach: mądrość, prawda, odpowiedzialność. Kształcimy uczniów zapewniając wszechstronny rozwój w przekonaniu, że potrafią sprostać wyzwaniom przyszłości”

Aktualności

17 maja 2017 19:03 | Aktualności

WIELKOPOLSKIE ELIMINACJE WOJEWÓDZKIE „MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM”

22 kwietnia 2017 r. w Zespole Szkół Ekonomiczno-Usługowych im. Fryderyka Chopina w Żychlinie odbyły się wielkopolskie eliminacje XL edycji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”.

 

W Turnieju uczestniczy młodzież w trzech grupach wiekowych: uczniowie szkół podstawowych, uczniowie szkół gimnazjalnych, uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. Przedstawicielami naszego powiatu a jednocześnie dwóch naszych szkół byli: Dawid Orchowski ze Szkoły Podstawowej i Kacper Stróżyk z Gimnazjum w Lądku. Reprezentantem Szkół Ponadgimnazjalnych był Miłosz Cybul z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzałkowie.

Turniej odbywa się nieprzerwanie od 1977 roku a jego celem jest popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie: ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. W szczególności służy popularyzowaniu wśród dzieci i młodzieży: zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej historii i tradycji ruchu strażackiego oraz znajomości przepisów przeciwpożarowych. Kształtuje właściwe postawy i zachowania wobec szkodliwej działalności człowieka.

Eliminacje wojewódzkie składają się z dwóch części: testu pisemnego i finału ustnego, do którego kwalifikuje się po pięć osób w każdej z trzech grup wiekowych. W tegorocznych eliminacjach wzięli udział finaliści eliminacji powiatowych z 32 powiatów Wielkopolski w sumie 95 osób. Po eliminacjach pisemnych 15 uczestników, po 5 z każdej grupy wiekowej z największą liczbą punktów przystąpiło do eliminacji ustnych. Niestety 1 punkt zadecydował o tym,że że Dawid Orchowski nie dostał się do ścisłego finału. Kacprowi też zabrakło troszkę szczęścia. Za to Miłosz Cybul z naszego powiatu znalazł się w szczęśliwej piątce i dzielnie walczył w finale. Niestety nie udało mu się zakwalifikować do etapu ogólnopolskiego. Uczestnicy za udział w konkursie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki, dodatkowo za zajęcie pierwszych 5 miejscy otrzymali nagrody rzeczowe. Opiekunom za trud pracy wniesiony w przygotowanie finalistów wręczone zostały dyplomy. Łut szczęścia sprawił, że w losowaniu nagród dodatkowych Dawid Orchowski wygrał nowoczesny głośnik bezprzewodowy. Gratulujemy.

Uczestnicy wraz z opiekunami mieli również okazję zapoznać się z ofertą edukacyjną Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Żychlinie im. Fryderyka Chopina. Część pomieszczeń dydaktycznych oraz administracyjnych szkoły znajduje się w położonym w parku dawnym dworze Bronikowskich. Dwór w stylu klasycystycznym zbudowano ok. 1820 r. Na początku września 1829r. na weselu córki właściciela wsi Melanii Bronikowskiej, we dworze gościł Fryderyk Chopin. Wszyscy otrzymali specjalnie na tę okazję wznowiony przez Starostwo Powiatowe w Koninie komiks pn. Chopin na weselu w Żychlinie, czyli Fryderyka przygody na mniej poważną nutę.

Konkurs zorganizowany był na najwyższym poziomie. Zarówno uczestnicy jak i opiekunowie wynieśli z niego niezapomniane wspomnienia. Mamy jednocześnie nadzieję, że za rok w równie doborowym towarzystwie wywalczymy awans do finału ogólnopolskiego.

Przeczytano: 233 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: